Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia szkoły

Historia Publicznej  Szkoły Podstawowej w Borzechowie im. Kazimierza Rasławskiego

 

Początki szkoły sięgają okresu I wojny światowej. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej dotyczący zakupu katalogu klasyfikacyjnego dla Szkoły Powszechnej 3-klasowej  w Borzechowie, w okręgu lubelskim, powiecie i gminie Niedrzwica nastąpił w latach 1916/1917. Szkoła mieściła się w budynku należącym do Kazimierza Śledzickiego  (późniejszy właściciel Stanisław Osipowicz) przy drogach wiodących do Wilkołaza, Bełżyc  i Chodla. Kierownikiem i jedynym nauczycielem była Janina Janiszewska. W roku następnym liczba uczniów sięgnęła 143. W roku szkolnym 1919/1920, aż 87 uczniów nie było klasyfikowanych, co wzbudziło niezadowolenie wśród rodziców i władz Niedrzwicy Dużej.

W roku 1920 posadę kierownika obejmuje Kazimierz Rasławski. Szkoła liczy już 4 oddziały.

W roku szkolnym 1932/1933 placówka uzyskuje status i nazwę Czteroklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej z polskim językiem nauczania w Borzechowie, a następnie sześcioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej II stopnia z polskim językiem nauczania (obok Polaków do jednej klasy chodzili Żydzi, Ukraińcy).

W 1935r. Kazimierz Rasławski rozpoczyna starania o budowę nowej szkoły co spotyka się z niechęcią władz i lokalnych właścicieli ziemskich(m.in. Tomasza Dłuskiego). Organizowane pochody uczniów, rodziców, nauczycieli nie przyniosły pożądanego rezultatu, spowodowały zwolnienie Kazimierza Rasławskiego z funkcji kierownika szkoły.

W 1936r. kierownikiem szkoły zostaje Katarzyna Spólnicka, a w następnym Marian Jasiński.

Z powodu wybuchu II wojny światowej inauguracja roku szkolnego 1939/1940 odbywa się dopiero 14 listopada.

Nauka ogranicza się czytania, pisania i liczenia. W szkołach nie uczono literatury polskiej, historii, geografii,  wychowania fizycznego, nie działały żadne organizacje.

Po wyzwoleniu w 1944r. szkoła nadal funkcjonuje jako sześcioklasowa (siódmą klasę można było ukończyć w Niedrzwicy Dużej). Od 1949r. rozpoczyna działalność harcerstwo.

W roku szkolnym 1951/1952 wprowadzono naukę języka rosyjskiego,  a 1953r. zlikwidowano naukę religii. W tym też roku kierownikiem szkoły zostaje Alicja Więk.

Od 1954r. funkcję kierownika sprawuje Aleksander Kędzierski. Od 1956r. w szkole organizowane są kursy kształcące                w systemie eksternistycznym dla dorosłych, którzy nie ukończyli VI i VII klasy szkoły podstawowej.

W 1957r. powstaje Komitet Budowy Szkoły w Borzechowie.

5 stycznia  1965r. rozpoczęły się lekcje w nowym budynku szkoły. W tym też roku nowym kierownikiem szkoły zostaje Teresa Bartoszcze.

W  1967r. zostaje wdrożona reforma szkolna wprowadzająca ośmioletni cykl nauczania oraz nowa podstawa programowa.

Od 1973r. następują zmiany organizacyjne sieci szkół na terenie gminy. Gminnym dyrektorem szkoły zostaje Władysława Kondracka- Józefowicz . W 1975 r. placówka zostaje przemianowana na Zbiorczą Szkołę Gminną do której uczęszczają dzieci z Kłodnicy Dolnej i Górnej, Dąbrowy, Dobrowoli, Ryczydołu, Wierzchowisk. W Dobrowoli i Kłodnicy Dolnej funkcjonują szkoły filialne.

W 1981r. stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Zofia Kuzioła.

W 1984r. kolejna reforma szkolnictwa powołała do życia Inspektoraty Oświaty i Wychowania. Pierwszym inspektorem zostaje Zofia Kuzioła, a dyrektorem szkoły Krystyna Dębińska. Rok później na stanowisko inspektora zostaje powołana Danuta Żarnowska, a na stanowisko dyrektora szkoły powraca Zofia Kuzioła.

Rok szkolny 1989/1990 przynosi kolejne zmiany w oświacie. Przestaje funkcjonować Zbiorcza Szkoła Gminna w Borzechowie, a dzieci  z obwodu Kłodnica Dolna odchodzą do swojej nowo wybudowanej szkoły. Nadzór pedagogiczny nadal sprawuje Kuratorium Oświaty ale wiele kompetencji,  w tym utrzymanie szkół przejmują samorządy terytorialne.

W 1998r. dyrektorem szkoły zostaje Henryk Kamiński. Dzięki wsparciu samorządu gminnego,  rodziców,  absolwentów szkoły zostają wymienione otwory okienne i drzwiowe, ocieplony budynek szkoły, otwarta sala informatyczna.

W 1999r. zostaje wprowadzona reforma systemu szkolnego. Powstają sześcioletnie szkoły podstawowe, trzyletnie gimnazja      i szkoły ponadgimnazjalne, obowiązuje nowa podstawa programowa.

W 2003r. dyrektorem szkoły zostaje Andrzej Kołtun.

28 listopada 2006r. placówce  zostaje nadane imię pierwszego kierownika  szkoły Kazimierza Rasławskiego. Uroczystość odbyła się w  nowo oddanej hali sportowej. W uroczystości wzięli udział: rodzina Kazimierza Rasławskiego, kurator oświaty,  władze gminne, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych.

Od tego roku obchodzone jest  święto szkoły połączone tradycyjnie ze ślubowaniem klasy pierwszej.

24 listopada 2011r. obchodzona była piąta rocznica nadania imienia.

Dla upamiętnienia wkładu pracy nauczycieli powstała Izba Pamięci, która została otwarta 14 października 2010r.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny