Biblioteka Szkolna

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

A. Taramas

Biblioteka szkolna prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną. Jest bardzo przyjazna dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Wolny dostęp do półek umożliwia samodzielny wybór interesujących pozycji książkowych. Organizowane są wystawy, konkursy, lekcje biblioteczne najczęściej w ramach zastępstw, imprezy z okazji święta Misia, czytane są bajki przesdzkolakom i uczniom klas najmłodszych Już tradycją stało się Narodowe Czytanie. Bardzo dobrze układa śię współpraca z nauczycielami dzięki temu udaje się zorganizować Tydzień Zakazanych Książek oraz występy czy wystawy związane z obchodami rocznicowymi w danym roku oraz wspólnie wykonywane są dekoracje szkoły. Ważne miejsce w pracy biblioteki zajmuje edukacja regionalna, która ma na celu przybliżenie uczniom wiedzy dotyczącej naszego regionu. W efekcie tych działań gromadzone są stare fotografie, wycinki z gazet, prace dyplomowe, wykonywane gazetki szkolne, prowadzone konkursy wiedzy. Warto podkreślić, że dużo pracy w bibliotece zajmują darmowe podręczniki na początku i końcu roku szkolnego oraz wydawanie poszczególnych części klasom I-III w trakcie roku szkolnego.

Księgozbiór biblioteki na koniec  2021 r.  liczy 4499 woluminów. Czas pandemii był dobrą okazją do unowocześnienia biblioteki w katalog komputerowy e-biblio. Już tylko pojedyncze egzemplarze nie zostały wprowadzone do katalogu e-biblio.

Biblioteka posiada 4 laptopy. Z Internetu, drukarki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.
  1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres miesiąca
  3. Książek nie należy przetrzymywać, gdyż czekają na nie inni.

W wyjątkowych sytuacjach można uzyskać przesunięcie terminu zwrotu.

1. Uczeń przygotowujący się do konkursów, olimpiad ma prawo  do wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.
  2.   Książki należy szanować. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
  3. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić (bądź zwrócić inną równą lub większej wartości po uzgodnieniu z bibliotekarzem)
  4. Wszystkie wypożyczone książki przez czytelników powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego. Natomiast uczniowie, pracownicy szkoły opuszczający szkołę zobowiązani są do rozliczenia ze wszystkich swoich wypożyczeń.
  5. Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni.

1. ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI.
  1. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz  rodzice.
  2. Osoby korzystające z czytelni zobowiązane są do - pozostawienia wierzchniego okrycia w szatni lub na wieszaku.
  3. W czytelni obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków.
  4. Książki przyniesione do biblioteki należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
  5. Nauczyciele bibliotekarze udzielają informacji i pomagają w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów.
  6. Książek, czasopism oraz płyt CD nie wolno wynosić z czytelni.
  7. Czytelnicy zobowiązani są chronić książki , czasopisma , mapy i fotografie przed zniszczeniem . W przypadku zauważenia uszkodzenia lub braku należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
  8. Czytelnicy ponoszą odpowiedziałność materialną za szkody poniesione z ic winy.
  9. Wszyscy czytelnicy zobowiązani są do poszanowania wyposażenia czytelni i kulturalnego zachowania.
  10.  Osoby nie przestrzegające postanowień niniejszego regulaminu mogą być w szczególnych przypadkach pozbawione prawa korzystania z biblioteki szkolnej.
  1. REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH   (LAPTOPÓW)                               W BIBLIOTECE SZKOLNEJ.
  1.  Ze stanowisk komputerowych w bibliotece szkolnej mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
  2. Laptopy są dostępne w godzinach pracy biblioteki szkolnej za zgodą bibliotekarza.
  3. Stanowiska komputerowe służą głównie do celów edukacyjnych: wyszukiwania informacji w sieci Internet, korzystania z multimedialnych programów edukacyjnych, wykonywania własnych prac dla potrzeb naukowych, opracowania dokumentów organizacji działających w szkole itp.
  4. Użytkownicy mogą korzystać tylko z zainstalowanych programów. Instalowanie innych programów lub dokonywanie zmian w już istniejących jest zabronione.
  5. Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające pracy innym.
  6. W przypadku dużej liczby chętnych do korzystania z laptopów czas pracy będzie ograniczony.
  7. Z drukarki można korzystać za zgodą nauczyciela-bibliotekarza.
  8. Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywanie czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
  9. Wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości w pracy komputera należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi-bibliotekarzowi.
  10.  Uczeń ma prawo korzystania ze zbiorów i mediów jako źródła informacji oraz z warsztatu informacyjnego biblioteki i wykorzystania zdobytej wiedzy do własnych opracowań.
  11.  Użytkownik odpowiada finansowo za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania. W przypadku uczniów odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice.
  12.  Niestosowanie się do któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela-bibliotekarza.

ZABRANIA SIĘ:

1. Wykorzystywania laptopów do prowadzenia gier i zabaw /w szczególności czatów i gadu-gadu/, a także odwiedzania niedozwolonych  stron.
  2. Korzystania z laptopów w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
  3. Wnoszenia i spożywania napojów oraz artykułów spożywczych.

Utworzono dnia 18.05.2022, 06:45