Izba Pamięci

W październiku 2020 roku Izba Pamięci została oddana pod opiekę bibliotece szkolnej. Wejście do Izby znajduje się od strony ulicy. Dostępna jest w godzinach pracy biblioteki w poniedziałki, środy i czwartki  od godz. 8.00 do 13.00 Zwiedzanie Izby jest możliwe w innym czasie po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem szkoły lub opiekunem. Zgromadzone eksponaty pozwalają przywrócić pamięć  o tym co było kiedyś oraz przedstawiają cząstkę historii naszej „Małej Ojczyzny”. W ostatnim czasie do Izby trafiło kilka nowych przedmiotów takich jak: zgrzebło, obrazek na ścianę z lat trzydziestych, ozdobne kieliszki i filiżanki z okresu PRL, fartuszek szkolny, wiszący pająk ozdoba ze słomy i papieru. Zebrane materiały to wspaniałe pomoce dydaktyczne, które służą do przekazywania dzieciom i młodzieży wiedzy historycznej dotyczącej  szkoły  podstawowej i życia codziennego mieszkańców. Dlatego  najczęściej odwiedzana jest przez uczniów naszej szkoły. Ostatnio w Izbie odbyło się kilka ciekawych  lekcji gdzie głównym tematem były ginące zawody i Patron szkoły. To nasze „niewielkie muzeum” było i jest miejscem zainteresowania wśród dawnych pracowników szkoły, absolwentów i osoby prywatne. W dalszym ciągu szkoła gromadzi dokumenty i przedmioty z dawnych lat. Jeśli ktoś takie posiada i chciałby przekazać do Izby Pamięci będziemy bardzo wdzięczni

Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy,

życiem pamięci, nauczycielką życia.

/Cyceron/

IZBA   PAMIĘCI

przy  Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie

W Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2010r. otwarta została oficjalnie Izba Pamięci przy Szkole Podstawowej w Borzechowie, pierwsze takie miejsce na terenie gminy. Wcześniej istniały kąciki regionalne gromadzące pamiątki szkolne czy dawne przedmioty codziennego użytku przy szkołach        w Kępie, Kłodnicy i w Borzechowie. W szkole w Borzechowie od czasu nadania imienia w 2006r. był też kącik poświęcony patronowi szkoły Kazimierzowi Rasławskiemu utworzony przez ówczesnego dyrektora szkoły. Kiedy miało nastąpić przejście gimnazjum do nowego budynku przy szkole w Borzechowie wygospodarowano miejsce, gdzie można byłoby zgromadzić cenne pamiątki po minionych czasach, aby nasze dzieci miały wyobrażenie o przeszłości naszej szkoły i miejscowości. Propozycja utworzenia Izby Pamięci wypłynęła od Wójta Gminy, który zobowiązał się też sfinansować to  przedsięwzięcie. Utworzenia Izby Pamięci podjęli się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Borzechowie pod opieką pań dyrektorek. Izba według projektu nauczyciela plastyki w szkole podstawowej powstawała szybko dzięki wspólnej pracy polonistów, historyków, plastyków i nauczycieli biblioteki z obu szkół; meble do izby powstały dzięki absolwentom szkoły w Borzechowie. Ale izba nie powstałaby, gdyby nie ofiarodawcy cennych pamiątek z dawnych czasów szkoły i Borzechowa: rodzina Kazimierza Rasławskiego, córka kierownika szkoły z czasów okupacji Mariana Jasińskiego, byli nauczyciele i ich rodziny, emerytowana nauczycielka z Niedrzwicy Kościelnej, która przechowała odnalezioną kronikę szkoły z lat 1931-1939;  nauczyciele obecnie zatrudnieni, kombatanci - ofiarodawcy sztandaru- kombatanci Stefan Markiewicz, Tadeusz Orgasiński, Jan Niezbecki , mieszkańcy Borzechowa i okolicznych miejscowości. Izba Pamięci gromadzi zbiory głównie z obszaru  historii oświaty na terenie Borzechowa, historii samej miejscowości, dawne przedmioty codziennego użytku, stare fotografie przedstawiające dawnych mieszkańców, ich obyczaje, wygląd wsi; szkolne przedmioty, podręczniki, stare wydawnictwa, prace plastyczne dawnych uczniów. Najcenniejsze eksponaty w zbiorach to przede wszystkim kronika szkoły sprzed II wojny światowej, dokumenty związane z patronem szkoły Kazimierzem Rasławskim: jego dokumenty, odznaczenia,  rodzinne fotografie. Cenne są również  stare przedwojenne i powojenne świadectwa, szkolne dokumenty tj. dzienniki, arkusze ocen, stare fotografie pokazujące dawnych nauczycieli i uczniów. Honorowe miejsce zajmuje sztandar przekazany przez kombatantów, który od czerwca 2006 roku pełni funkcję Sztandaru Szkoły i uczestniczy                 w najważniejszych uroczystościach. Niezwykle ważne są również wspomnienia nauczycieli, uczniów i mieszkańców wsi. W kąciku regionalnym znajdują się przedmioty codziennego użytku z jakich korzystano niegdyś w gospodarstwach domowych. Izba  jest również miejscem ekspozycji prac plastycznych uczniów z dawnych lat jak i z czasów bardziej współczesnych. Izba Pamięci współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Borzechowie i dzięki uprzejmości jej dyrektor wzbogaciła swe zbiory o stare fotografie, filmy oraz książki.Od dnia otwarcia Izby Pamięci odwiedzili ją liczni goście m.in. rodzina Kazimierza Rasławskiego, Barbary Szocińskiej, Kurator Oświaty, wizytatorzy z lubelskiego kuratorium, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa, Urzędu Gminy, dawni pracownicy szkoły i ich rodziny, absolwenci, uczniowie gimnazjum, naszej szkoły oraz szkół z sąsiednich miejscowości.Wspaniale jest odszukać siebie na klasowych fotografiach, znaleźć nazwisko swoje lub swoich bliskich w szkolnej kronice, rozpoznać dawną pracę plastyczną. Ci,  którzy   przychodzą do Izby,z łezką w oku czytają  wspomnienia o szkole, oglądają stare zdjęcia, kroniki. Dla potrzeb Izby Pamięci spisała wspomnienia swojej matki córka Mariana Jasińskiego, kierownika szkoły z lat 1937- 44.

W dalszym ciągu zbierane są pamiątki związane z historią szkoły, jej absolwentami, uczniowskim wyposażeniem z dawnych lat.

IZBA PAMIĘCI

Wizyta dzieci Barbary Szocińskiej